Wnętrza

Styl Boho

Jeżeli twoja mama odwiedzając cię w domu już od progu krzyczy „ojezusmaria dziada z babą tutaj brakuje”, różowa poduszka gryzie czerwoną, a cekin uwiera frędzel to bardzo możliwe, że twoje mieszkanie jest urządzone w stylu boho. I chociaż ten opis niepokojąco pasuje również do pospolitego bałaganu, nie ma o co się martwić. Wnętrza boho tylko pozornie składają się z niepasujących do siebie detali. Uważny przechodzień (przez pokój) dostrzeże powtarzające się elementy, kolory i motywy.
Żeby zrozumieć o co właściwie chodzi, trzeba poznać trochę historii. Prawdziwy artysta to biedny artysta. Ten co go życie porządnie przeczołgało, zostawiło bez grosza przy duszy i bez perspektyw na lepsze jutro. Tylko on może namalować obraz, który wyciśnie z ciebie ostatnią łzę czy napisać melancholijny wiersz. Tak właśnie żyli artyści po rewolucji francuskiej. I to oni zapoczątkowali styl boho. Nie mieli pieniędzy, ubierali się w przypadkowe ubrania, a mieszkania urządzali meblami znalezionymi na śmietniku. I spotkał ich taki nieszczęsny los co naszych współczesnych hipsterów. Nagle stało się to modne.

dreamcatcher near plants
Photo by Artem Bali on Pexels.com

Wielki powrót tego stylu nastąpił w latach 60. XX kiedy to środowiska hippisowskie za wszelką cenę chciały odciąć się od wizji nudnych i przewidywalnych domów swoich rodziców. Wolność, swoboda i artystyczny nieład to było coś co przemawiało do ich wyobraźni. No może to i niektóre zakazane środki wspomagające.
Dla ułatwienia, rozbiję wnętrze na kilka komponentów.
Meble
Tylko we wnętrzu w stylu boho możesz połączyć komodę przytarganą w pocie czoła z babcinego strychu (kiedyś to te meble ważyły!) z łóżkiem z ikei. Komodę z czasów PRL-u i obraz w antycznej ramie. W zasadzie nie ma zakazanych połączeń i wszystko jest dozwolone. Nie pozwól jednak, żeby rodzina i przyjaciele zrobili z twojego mieszkania składzik. Chociaż możesz łączyć ze sobą różne style, rób to z głową.
Ściany
Styl boho uwielbia kolorowe ściany i tapety. Jeżeli akurat to do ciebie nie przemawia, to bez obaw. Biel może stanowić doskonałe tło, np. dla kolekcji różnorodnych obrazów.
 
Podłogi
Ponieważ styl boho lubi elementy naturalne, drewniana podłoga zawsze będzie dobrze współgrać z całym wnętrzem. Jeżeli podłoga to nie najmocniejszy element pokoju, możemy przykryć ją dywanami.
1.
 
1. 9design.pl 1199 zł 2. carpetsandmore.pl 350 zł 3.carpetsandmore 350 zł 4.dekoracjedomu.pl 199 zł 5.carpetsandmore.pl od 350 zł 6. carpetsandmore.pl od 1680 zł
 
Orientalne dywany będą podkreślać styl wnętrza. Mogą być kolorowe, lub utrzymane w spokojnej tonacji. Często spotyka się połączenie różnych dywanów na jednej przestrzenia, a nawet układanie warstwowe.
 
Dodatki
Jeżeli należysz do tych osób, które z każdej podróży muszą przywieźć jakąś pamiątkę made in China (nawet jeśli wakacje spędziłaś na Kaszubach) to we wnętrzu w stylu boho znajdzie się dla niej miejsce. Oczywiście najlepiej byłoby udekorować pomieszczenie przedmiotami z historią, ale dom to nie muzeum i mamy prawo dekorować, tym co nam się podoba. Pamiętaj jednak żeby unikać kiczu!
Kwiaty stanowią bardzo istotny element wystroju. Im więcej, tym lepiej. Jeżeli obawiasz się, że nie będziesz w stanie utrzymać ich przy życiu, zainwestuj w sukulenty. Występują w mocnych zielonych kolorach i charakteryzują się silną wolą przeżycia 😉
Warto pamiętać, że za pomocą kilku dodatków bez trudu możemy tchnąć we wnętrze ducha francuskiej cyganerii. Plecione kosze, kwiaty, orientalne lub bogato zdobione ramy obrazów i luster, duże wazony czy poduszki i koce. Wszystko to niewielkim kosztem pomoże nam uzyskać ten artystyczny klimat.