Uncategorized

Operacja: spójny dom

Każdy (prawie) chciałby mieszkać w domu, w którym wszystkie elementy do siebie pasują, panuje ład i porządek i nigdy się nie kurzy. Ok, może to ostatnie jest możliwe tylko w świecie naszej nieograniczonej wyobraźni. Tak czy inaczej, spójny stylistycznie dom, to coś co wielu chciałoby mieć.

Dzisiaj podzielę się moimi siedmioma subiektywnymi wskazówkami jak uzyskać taki efekt.

1. Pierwsza i najważniejsza rzecz to ustalenie palety barw. Czy wolimy szarości czy beże, może różne odcienie fioletu lub zieleni. Właściwie wszystko jest dozwolone, byle tylko kolory nie gryzły się między sobą. Nie chcemy żeby nad naszymi drzwiami musiała wisieć informacja, że przekroczenie progu może skutkować atakiem epilepsji, prawda?

Jeżeli nie czujesz tego i nie bardzo wiesz jakie trzy kolory mogą ze sobą dobrze współgrać to zaglądnij na pinteresta. Tam znajdziesz masę zestawień kolorystycznych. Zdjęcie takiej palety możesz mieć zawsze przy sobie na telefonie, tak by kupując nową poduszkę, móc sprawdzić czy za bardzo Cię fantazja nie ponosi.

Co to jest zasada złotej trójki?
Złota trójka to trzy główne kolory, które rządza w naszym domu. Mamy tu dwa kolory bazowe (z czego jeden jest dominujący) oraz akcent kolorystyczny.
60% kolor neutralny bazowy dominujący
30% drugi kolor bazowy
10% akcent kolorystyczny

2. Znajdź swój styl i TRZYMAJ SIĘ GO jak świstak swojego sreberka, czerwony kapturek koszyczka a wilk babci. Nie chodzi oczywiście o to żeby nie eksperymentować czy też nie mieszać ze sobą stylów… No dobrze, jeżeli nie umiesz, to jednak trzymaj się tego sreberka.

Kup do każdego pomieszczenia po jednej rzeczy w stylu, który Ci się podoba. Potem urządzaj wnętrze wokół tego przedmiotu.

Jeżeli lubisz styl bardzo nowoczesny to zakup pięknego i minimalistycznego obrazu do salonu może być Twoją inspiracją. W łazience może pojawić się prosty dozownik do mydła, a w sypialni biała pościel bez wzorów. I już masz bazę!

3. Pamiętaj żeby podłogi w Twoim domu/mieszkaniu były takie same w każdym pomieszczeniu. Jeżeli są to drewniane deski, to niech będą ułożone w tą samą stronę w każdym pokoju. Jeżeli robisz lub planujesz remont, to miej to na uwadze. Wymiana podłogi to dosyć upierdliwa sprawa, dlatego robimy to przeciętnie raz w życiu. Wiadomo, że kuchnia czy łazienka to już inna sprawa i tu można sobie pozwolić na większą swobodę.

4. Prawie każdy magister w tym kraju, wie na czym polega proces „kopiuj wklej”. Tak samo sprawa wygląda w przypadku tkanin w pomieszczeniach.

Jeżeli dom ma być spójny to niektóre elementy muszą się powtarzać.

Np. wszystkie obicia mebli mogą być w różnych odcieniach koloru, ale z takiej samej lub bardzo podobnej tkaniny czy faktury.

5. Ogólnie nie namawiam do nienawiści, ale jeżeli chodzi o odgracanie przestrzeni to bądź okrutna. Marie Kondo nie ma racji i wcale nie musisz szeptać czule do starego wazonu, że super Ci służył i Ty jesteś bardzo wdzięczna, że te kwiatki tak ładnie w nim stały, ale teraz to idzie już do kosza. Przyjrzyj się dokładnie swoim wnętrzom. Czasem jest tak, że mamy coś tak długo, że nawet już na to nie zwracamy uwagi. A przecież może już wcale tego nie potrzebujesz, czy też do niczego Ci nie pasuje.

6. Zaprzyjaźnij się z Pinterestem. Stwórz sobie tablicę, do której będziesz przypinać swoje inspiracje. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, które wskazują na to, że rzadko podobają nam się rzeczy, które nie są ze sobą spójne (wyssałam to z palca, ale prawdopodobieństwo, że amerykańscy naukowcy to zbadali jest bardzo duże).

7. Niech baza w Twoim domu będzie wykonana z naturalnych materiałów. Mam tu na myśli drewno, kamień, tkaniny takie jak len i bawełna.

Dobra jakość zawsze się obroni.

I nawet jeżeli musisz wydać na te rzeczy trochę więcej pieniędzy, to pamiętaj, że posłużą Ci bardzo długo. Natomiast sezonowe dodatki mogą być tańsze, bo dzięki temu możesz je często wymieniać.