Uncategorized

Minimalizm

Minimalizm stał się ostatnio niesamowicie modny. Z czego to wynika? Być może z tego, że lubimy kupować nowe rzeczy, ale ściany naszych domów czy mieszkań niestety za nic w świecie nie chcą się rozciągnąć. Z szuflad wypadają bibeloty, kuchnia nie jest w stanie już przyjąć większej ilości gadżetów, ubrania wylewają się z szaf, a i tak przecież nie mamy w co się ubrać. Nasi rodzice, czy dziadkowie, urodzeni w czasach, kiedy wszystkiego brakowało, do dziś nie potrafią rozstać się ze starą parą sznurówek, bo być może kiedyś do czegoś się jeszcze przyda. My, natomiast, nie pamiętamy już jak to było kiedy „na sklep rzucali papier toaletowy”. I chociaż nie przywiązujemy się tak do przedmiotów to nadal lubimy kupować. W końcu media wmawiają nam na każdym kroku, że naprawdę, ale to naprawdę potrzebujesz dziesiątego kremu, trzeciego robota kuchennego (no w końcu ten ma o jedną końcówkę więcej, w sumie nie wiesz do czego, ale dzięki niej staniesz się mistrzynią domowej stołówki, to pewne).

aloe vera plant on white pot
Photo by Studio 7042 on Pexels.com

Na te wszystkie problemy i zmartwienia współczesnego świata z pomocą przybywa właśnie minimalizm. Kwestie uporządkowania nadmiernej ilości przedmiotów może zostawię Marie Kondo czy innej perfekcyjnej, a styl minimalistyczny omówię pod kątem aranżacji wnętrz.

 
 
Kolorystyka

Minimalizm lubi kolory stonowane, takie jak biel, szarość, beż czy czerń. Najlepiej kiedy we wnętrzu nie ma ich za dużo. Podstawowa paleta barw pozwala też na dodanie kilku mocnych akcentów kolorystycznych, ale nie przesadzajmy z tym.

 
 
Meble

Meble powinny być proste, geometryczne, o gładkiej fakturze i bez zbędnych detali. Najlepiej takie, w których można ukryć przedmioty codziennego użytku, tak by nie zagracały optycznie powierzchni. Dodatkowo ważne jest by nie było ich za wiele we wnętrzu.

 
 
Dekoracje

Jak sama nazwa wskazuje, dekoracji nie powinno być za dużo. Minimalistyczne wnętrze będzie warczeć na Twoją kolekcję porcelanowych figurek. Nawet jeżeli zbierasz je od 6 roku życia. Również dzieła malarstwa, prosto z galerii sztuk Obi, nie odnajdą się w takim wnętrzu. Jeżeli chcemy ozdobić ścianę, na przykład obrazem, to pamiętajmy żeby nie był tandetny.

 

Ponieważ minimalizm zakładanie posiadanie jak najmniejszej ilości przedmiotów, ważne jest by dekoracje spełniały również funkcję użytkową.

 
 
 
Jakość, a nie ilość

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, minimalizm nie jest tani. Wprawdzie zakłada posiadanie mniejszej ilości rzeczy, ale jednocześnie ważne jest to żeby to co mamy było wysokiej jakości i mogło nam służyć latami. Jak wiadomo, za jakość się płaci. Dobra wiadomość jest taka, że droga i porządna kanapa, w stonowanym kolorze posłuży nam wiele lat.